Home » Archives by category » Terrorizmi/ Siguria

Regjimi sirian kontrollon 60 për qind të lagjeve rebele të Alepos

Regjimi sirian kontrollon 60 për qind të lagjeve rebele të Alepos

4 Dhjetor 2016 Luftimet e dhunshme kanë vazhduar edhe sot në Alepo ku forcat e regjimit sirian dhe aleatët kanë marrë më shumë se 60 për qind të lagjeve të mbajtura nga rebelët, që tentojnë të rezistojnë pavarësisht mjeteve të limituara. Në ditën e 20-të të ofensivës me përmasa të mëdha, regjimi po i afrohet [...]

Rreziku i IS zhvendos ndeshjen Shqipëri- Izrael

Rreziku i IS zhvendos ndeshjen Shqipëri- Izrael

8 Nentor 2016 Ndeshja Shqipëri- Izrael është zhvendosur nga qyteti i Shkodrës në atë të Elbasanit, për arsye të forta sigurie. Burime të Abc News sqaron Lapsi.al bënë me dije se zhvillimi i këtij aktiviteti sportiv mund të kërcënohej nga akte terroriste esktremiste dhe vendndodhja e stadiumit “Loro Boriçi”, në një zonë të rrethuar nga [...]

Kush janë 4 anëtarët e celulës në Shqipëri

Kush janë 4 anëtarët e celulës në Shqipëri

7 Nentor 2016 Një mjek dhe një berber janë mes 4 të arrestuarve për terrorizëm në Shqipëri. Burime të lapsi.al thanë se mjeku është Bekim Protopapa, 30 vjec, i lindur në Tiranë dhe banues në Shkodër. Ai punonte mjek në Malësi të Madhe. Ergys Faslia *në foto sipër) punonte si berber. Dy të arrestuarit e [...]

Kultivimi i kanabisit, Komisioneri i BE-së i shkruan Tahirit

Kultivimi i kanabisit, Komisioneri i BE-së i shkruan Tahirit

1 Nentor 2016 Komisionieri  i  BE-së për Punët e Brendshme vlerëson luftën e Shqipërisë kundër kultivimit të kanabisit, në një letër dërguar ministrit Sajmir Tahiri. Dimitri Avramopulos inkurajon autoritetet shqiptare dhe thotë se  mbështjeta e BE-së  do të  vazhdojë, siç ka qenë deri tani ajo për ngritjen e kapaciteteve për hetime dinamike dhe forcimin e [...]

Donald Lu: ISIS nuk mbaron në Siri dhe në Irak

Donald Lu: ISIS nuk mbaron në Siri dhe në Irak

15 Shtator 2016 I nderuar Zv/Kryeministër Peleshi, z. Klosi, Gjeneral Lleshi, miq të komunitetit të besimeve, kolegë diplomatë, zonja dhe zotërinj, Më pëlqeu shumë që z. Peleshi citoi Malala Yousafzai. Vajza ime që është 11 vjeç lexoi autobiografinë e Malalas këtë verë dhe i lindën shumë pyetje, pyetje për konfliktet dhe botën në të cilën [...]

Vritet zëdhënësi i ISIL

Vritet zëdhënësi i ISIL

13 Shtator 2016 Pentagoni konfirmoi se një sulm ajror amerikan muajin e kaluar vrau zëdhënësin dhe drejtuesin strategjik të grupit Shteti Islamik. Në një deklaratë të hënën, zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes Peter Cook tha se sulmi vdekjeprurës i 30 gushtit kundër Abu Muhammad Al-Adnani pranë Al Babit në Siri, ishte një nga disa sulme [...]

Kultivimi kanabisit/ SHISH dërgon raportin sekret te Krimet e Rënda

Kultivimi kanabisit/ SHISH dërgon raportin sekret te Krimet e Rënda

29 Gusht 2016 Shërbimi Informativ Shtetëror vë në lëvizje Prokruorinë për Krime të Rënda, e cila ka nis hetimet mbi një raport voluminoz të pregatitur prej agjentëve të fshehtë, për zonat e kultivimit me cannabisit në Shqipëri. Abc News ka mësuar se SHISH ka dorëzuar një raport të detajuar, për zonat ku kultivohet lënda narkotike [...]

Mbërrijnë në Shqipëri 155 muxhahedinë, mes tyre një drejtues i lartë i grupit

Mbërrijnë në Shqipëri 155 muxhahedinë, mes tyre një drejtues i lartë i grupit

26 Gusht 2016 Fars News Agency, një media online në Iran raporton sot gjatë muajit gusht në Shqipëri kanë mbërritur 155 muxhahedinë, të cilët do të strehohen në vendin tonë sipas marrëveshjes me Amerikën, informon Lapsi.al. Në shkrim thuhet se grupi i muxhahedinëve erdhi në Shqipëri me një avion privat amerikan. Ata janë strehuar nëpër [...]

Vlore: Arrestohet nje qytetar nga Mitrovica

Vlore: Arrestohet nje qytetar nga Mitrovica

17 Gusht 2016 Një person me prirje terroriste është arrestuar sot në Vlorë. Dijar XHEMA, 29 vjeç, lindur e banues në Mitrovicë të  Kosovës ka kërcënuar dhe ka tentuar të rrëmbejë tre persona, bën të ditur policia. “Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi ka dhunuar fizikisht, psikologjikisht dhe ka tentuar të rrëmbejë me mjetin [...]

Gjermani: Radikalët islamik po përpjeken për të rekrutuar refugjatë

Gjermani: Radikalët islamik po përpjeken për të rekrutuar refugjatë

14 Gusht 2016 Agjencia gjermane e inteligjencës ka pretenduar se ka gjetur qindra radikalë islamik duke u përpjekur për ti rekturuar refugjatët nga qendrat e ndryshme të refugjatëve. “Ne e dimë se ka prej më shumë se 340 raste. Por këto janë vetëm rastet që dimë rreth tyre. Ndoshta ka shumë më tepër”, ka thënë drejtori gjerman [...]

Page 1 of 14123Next ›Last »