Home » Archives by category » Shkrime

‘Eksitohet turma’/ Mbi 50 viktima gjatë ceremonisë mortore të Soleimanit në Iran

\ \ \ \

‘Eksitohet turma’/ Mbi 50 viktima gjatë ceremonisë mortore të Soleimanit në Iran

Mbi pesëdhjetë njerëz janë vrarë gjatë ceremonisë mortore të komandanti të lartë, të vrarë në një sulm me avionë amerikanë, thonë zyrtarët. Kjo ka ardhur si pasojë e një kaosi të krijuar mes turmës, duke shkelur mbi një tjetrin, ku në këtë mënyrë kanë gjetur vdekjen 50 persona. Këto vdekje në qytetin e lindjes së […]

Nënshkruhet marrëveshja: Shqiprim Arifi kryetar i Preshevës

Nënshkruhet marrëveshja: Shqiprim Arifi kryetar i Preshevës

26 Prill 2016 Sot në orët e pasdites zyrtarisht është nënshkruar marrëveshja ndërmjet Alternativës për Ndryshim dhe Partisë për Veprim Demokratik. Në bazë të rezultateve të zgjedhjeve për pushtet lokal në komunën e Preshevës, Alternativa për Ndryshim dhe Partia për Veprim Demokratik janë dekorduar që të bashku të ndërtojnë udhëheqjen e pushtetit lokal duke u […]

Ylvi Beqja, pefaqesues i kompanisë“Saudi Brothers Commercial Company” Kontratë me Shullazin

Ylvi Beqja, pefaqesues i kompanisë“Saudi Brothers Commercial Company” Kontratë me Shullazin

25 Prill 2016 Autor: Lindita Çela  Pas një dekade kërcënimesh dhe dështimesh të proceseve gjyqësore, përfaqësuesi i një kompanie saudite punësoi të dyshuarin për gjobëvënie Emiljano Shullazi që t’i zgjidhte një herë e përgjithmonë problemet me hipotekën dhe rivalët, shkruan Reporter.al. Ylvi Beqja, përfaqësues në Shqipëri i kompanisë“Saudi Brothers Commercial Company”  u gjend në vorbullën e […]

U.S : Pentagoni miraton marrëveshjen per “Shitjen e Bombave” me Turqinë

U.S : Pentagoni miraton marrëveshjen per “Shitjen e Bombave” me Turqinë

3 Mars 2016 Shtetet e Bashkuara kane miratuar një marrëveshje për të shitur gati 683 milionë dollarë vlerë te municioneve me precision-udhëzues në Turqi, Hurriyet ka raportoi me 3 Mars. Pentagoni ka dhënë kete kontrate – të raportuar si shitjen e parë të Blu-109 bomba bunker-godites në Turqi – për Ellwood National Forge dhe General […]

Turqi : Militantët Femër Sulmi Istanbul Komisariatit

Turqi : Militantët Femër Sulmi Istanbul Komisariatit

3 Mars 2016 Dy militante femra sulmuan një autobus të policisë me armë zjarri dhe një granatë dore afer një stacioni policor në Bayrampasha Stamboll, njoftoi Hurriyet. Të dyja gratë u larguan nga vendngjarja, por u vranë më pas nga policia pasi autoritetet i kane gjetur ato te fshehur në një ndërtesë aty pranë. Dy policë […]

Edvin Kulluri: Relativizimi I historiografise dhe simboleve te komunizmit si rilegjitimim I diktatures.

Edvin Kulluri: Relativizimi I historiografise dhe simboleve te komunizmit si rilegjitimim I diktatures.

19 Shkurt 2016 Ne ambjentet e Hotel Tirana Internacional, me iniciativen e Forumit per Liri dhe Demokraci dhe mbështetjen e Fondacionit Hanns Seideleshte eshte mbajtur konferenca: ‘POLITIKA SIMBOLIKE: NJË DIALOG PËR QYTETARIN DHE DEMOKRACINË’ Ne fakt kjo konference  ishte disenjuar si njё takim në formën e një dialogu interaktiv mbi përdorimin e simbolikës në politikë, […]

Përbaltja e ushtarakëve dhe kontrata e fshehtë e Kodhelit

Përbaltja e ushtarakëve dhe kontrata e fshehtë e Kodhelit

25 Janar 2016 Sistemi i Integruar i Vëzhgimit të Hapësirës Detare është jo vetëm një element shumë i rëndësishëm i “Sigurisë Kombëtare“, por dhe “ura“ themelore lidhëse me të gjitha institucionet e tjera kombëtare, disa ministrive brenda fushave të interesit-misioneve si edhe organizmave-institucioneve ndërkombëtare, specifikisht me strukturat e NATO-s për “shkëmbimin e informacioneve” mbi menaxhimin […]

Analize nga Lapsi.al: Viti i Ri, 12 të vdekur në atentate dhe aksidente

Analize nga Lapsi.al: Viti i Ri, 12 të vdekur në atentate dhe aksidente

4 Janar 2016 Hera e fundit që Ministri i Brendshëm doli në publik ishte duke kënduar në festën e policisë shkruan Lapsi.al. Më pas nuk është parë në publik shkruan ky portal duke vazhduar ti beje nje analize situates se Rendit mbas nderrimit te viteve ne Shqiperi. Policia duket e dorëzuar përballë ngjarjeve të rënda […]

Berisha: Princi i Kishes Katolike te Shqiperise, imzot Rrok Mirdita thirret ne Shtepine e Atit

Berisha: Princi i Kishes Katolike te Shqiperise, imzot Rrok Mirdita thirret ne Shtepine e Atit

7 Dhjetor 2015 Ish kryeministri Berisha ka postuar ne faqen e tije ne fb lajmin mbi ndarjen nga jeta te imzot  Rrok Mirdita. Me poshte postimi. Princi i Kishes Katolike te Shqiperise, imzot Rrok Mirdita thirret ne Shtepine e Atit! Te dashur miq, Princi i Kishes Katolike te Shqiperise, i perndrituri Imzot Rrok Mirdita, Arkipeshku […]

Lufta kundër kancerit të gjirit është betejë për jetën

Lufta kundër kancerit të gjirit është betejë për jetën

26 Tetor 2015 Kodheli: Jeta është gjëja më e shtrenjtë që na është falur, por jeta që kemi falur është akoma më e shtrenjtë. Për t’i mbrojtur këto të dyja, atë jetë që kemi dhe atë që falim, ne duhet të jemi egoistë, të shkojmë ta bëjmë mamografinë dhe të gjitha testimet që na e mundësojnë […]

Page 1 of 41234