Home » Archives by category » Afrikë

Jahjaga mer pjese ne Samitin Global të Grave në Parlamente “Gratë në Politikë: Perspektiva në të ardhmen”

Jahjaga mer pjese ne Samitin Global të Grave në Parlamente “Gratë në Politikë: Perspektiva në të ardhmen”

5 Maj 2016 Ish presidentja e Kosoves, zonja Jahjaga vazhdon me angazhimet e saje ne ndihme te forcimit te figures se Gruas Shqiptare. Znj Jahjaga ka qene e ftuar per folur ne Samitin Global të Grave në Parlamente “Gratë në Politikë: Perspektiva në të ardhmen”, që po mbahet në Aman të Jordanisë në Parlamentin e Mbretërisë [...]

‘PANAMA PAPERS’ – DETAJET E LABIRINTIT FINANCIAR QË PO TRONDIT BOTËN

‘PANAMA PAPERS’ – DETAJET E LABIRINTIT FINANCIAR QË PO TRONDIT BOTËN

          4 Prill 2016 “Dokumentet e Panamasë” (Panama Papers), është publikimi në disa medie ndërkombëtare i dokumenteve konfidenciale nga një parajsë fiskale. Dokumentet lidhen me arkivën e një kompanie private juridike panameze të quajtur Mossack-Fonseca. Kjo studio juridike ka filiale në të gjithë kontinentet dhe është një nga 4 studiot më të mëdha [...]

Rusia pergjigjet ndaj cmimit te Naftes, vendos takse per eksportin e Grurit

Rusia pergjigjet ndaj cmimit te Naftes, vendos takse per eksportin e Grurit

26 Janar 2015 Moska planifikon te vendosë një taksë të eksportit në gruri Rus me dt 1 shkurt. Masa, e cila ka për qëllim për të siguruar furnizimet e grurit në tregun e brendshëm në dritën e renies se rubles, fillimisht shkaktoi pasiguri në tregjet globale. Megjithatë, duke shikuar të dhëna e tjera ne forcat [...]

Niger: Digjen 45 kisha ne pergjigje te karikaturave Franceze

Niger: Digjen 45 kisha ne pergjigje te karikaturave Franceze

19 Janar 2015 Te pakten 45 kisha jane vene ne zjarr, ne nje seri sulmesh ne Niger si pasoje e karikaturave te dale ne France duke vizatuar Profetin Muhamet, ka raportuar news 24 me 19 janar. Te pakten 10 njerez kane gjetur vdekjen gjate kesaj bastisje, ndersa tanime ka zera qe kerkojne tre dite zi [...]

NATO dhe Bashkimi Afrikan kanë rritur bashkëpunimin e tyre

NATO dhe Bashkimi Afrikan kanë rritur bashkëpunimin e tyre

13 Maj 2014 NATO dhe Bashkimi Afrikan ( AU ) moren një hap të mëtejshëm në avancimin e bashkëpunimin e tyre, duke nënshkruar më 8 maj 2014 një marrëveshje e cila formalizon statusin e zyrës ndërlidhëse të NATO-s në selinë e Bashkimit të Afrikës në Adis Abeba. Përfundimi i kësaj marrëveshjeje teknike do të lehtësojë [...]

Shtetet e Gjirit konsiderojne fillimin e një Alence Ushtarake

Shtetet e Gjirit konsiderojne fillimin e një Alence Ushtarake

4 Maj 2014 Përmbledhje Në muajt e fundit, raporte kanë qarkulluar  dhe sugjeruar se Këshilli i Bashkëpunimit të Gjirit, i udhëhequr nga Arabia Saudite, do të formojnë një organizate tip ” NATO- Arab ”  duke krijuar një aleancë të zgjeruar ushtarake, kryesisht ndërmjet vetes dhe mbretërive arabe të Marokut dhe Jordanisë. Me Iranin dhe aleatët [...]

Masakër në Sudanin e Jugut

Qindra persona janë vrarë për shkak të përkatësisë etnike pasi rebelët nga Sudani i Jugut morën nën kontroll zonën e pasur me naftë të Bentiut javën e kaluar. Lajmin e ka bërë të ditur misioni i OKB-së në vendin afrikan, që saktëson se viktimat u shënjestruan teksa ndodheshin në xhami, kisha dhe spitale. Në një [...]

Jemen: Rreth 25 anetare te dyshuar si të al-Kaedes vriten nga “Drones”

20 prill 2014 Rreth 25 anëtarë të dyshuar të al-Kaedës në Gadishullin Arabik u vranë nga sulmet ajrore në Jemenin jugor më 20 prill. Vala e dytë e sulmeve ajrore në dy ditë, burimet fisnore lokale kane thene, Ahram Online dhe Reuters raportojne. Më 19 prill, 10 militantë të dyshuar të al Kaedës dhe tre [...]

Grindjet e Turqisë me Gulenistet mund të demtojnë politikën e saj te Jashtme

Grindjet e Turqisë me Gulenistet mund të demtojnë politikën e saj te Jashtme

19 prill 2014 Përmbledhje Përpjekjet e qeverisë turke për të zvogëluar organizatat dhe shkollat ​​jashtë vendit të lidhura me lëvizjen e Fethullah Gylenit mund të dëmtojnë marrëdhëniet diplomatike të Ankarasë me vendet afrikane. Rrjeti global fetar I Gulenit , i njohur si Hizmet, bën thirrje për një interpretim të Islamit që nderthur vlerat tradicionale me [...]

Duke reflektuar mbi jetën e Nelson Mandelës

Duke reflektuar mbi jetën e Nelson Mandelës

Largimi nga jeta i Nelson Mandelës, ofron një moment për të reflektuar mbi gjeopolitikën e një kontinenti,  në të cilin udhëheqësi post- aparteidit  gjithmonë do të respektohet si një kampion  i Demokracisë , të drejtave të njeriut dhe luftës së pafund për Pavarësi .  Ai ishte pasardhës i një familje mbretërore, një avokat, aktivist, lider [...]

Page 1 of 212