Home » Archives by category » Afrikë

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë

\ \ \ \

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë Bisedimet në Moskë në mes të liderëve rivalë të Libisë janë shtyrë për të nesërmen, ashtu që të dy zyrtarët të shqyrtojnë propozimet e Rusisë dhe Turqisë. Fayez al-Sarraj, udhëheqës i Qeverisë së njohur nga Kombet e Bashkuara në Tripoli dhe rivali i tij, Khalifa Haftar, […]

Sulm terrorist në Kenia/ Tre mësues të vrarë në një shkollë fillore

\ \

Sulm terrorist në Kenia/ Tre mësues të vrarë në një shkollë fillore

Të hënën, tre mësues u vranë në një sulm të dyshuar të Al Shabaab në një shkollë fillore në Kenian verilindore, sipas policisë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 2 të mëngjesit në orën lokale në Kamothe në Qarkun Garissa afër kufirit me Somalin, raporton CNN. Militantët sulmuan një post policie dhe dëmtuan pjesërisht një rrjet […]

Tre ditë zi kombëtare në Nigeri/ Pas sulmit mbi bazën ushtarake, ku mbetën 89 ushtarë të vrarë

\ \

Tre ditë zi kombëtare në Nigeri/ Pas sulmit mbi bazën ushtarake, ku mbetën 89 ushtarë të vrarë

Qeveria e Nigerisë ka deklaruar tre ditë zi kombëtare, pasi 89 ushtarë u vranë në një sulm ndaj një baze ushtarake, tha një zëdhënës i qeverisë. Sulmi ndodhi të enjten, kur militantë të armatosur rëndë sulmuan një post ushtarake në Chinagodrar në perëndimin e vendit, afër kufirit të Mali, tha zëdhënësi i qeverisë Abdourahame Zakari […]

Arrestohen 3 persona të dyshuar si ‘terroristë’/ Tentuan të hyjnë në kampin e ushtrisë britanike në Kenia

\ \

Arrestohen 3 persona të dyshuar si ‘terroristë’/ Tentuan të hyjnë në kampin e ushtrisë britanike në Kenia

Të dielën, policia Keniane arrestoi tre burra për përpjekje për të hyrë në një kamp stërvitje të Ushtrisë Britanike, rreth në të njëjtën kohë, që ekstremistët e al-Shabab sulmuan një bazë ushtarake dhe vranë tre ushtarakë amerikanë. Treshja po trajtohet si të dyshuar për terrorizëm pas përpjekjes për të hyrë në Njësinë e Trajnimit të […]

Forcat rebele në Libi, marrin nën kontroll qytetin bregdetar

\ \ \

Forcat rebele në Libi, marrin nën kontroll qytetin bregdetar

Forcat rebele në Libi, marrin nën kontroll qytetin bregdetar Forcat rebele në Libi thanë se kanë marrë kontrollin e qytetit bregdetar Sirte, gjë që mund të shënojë një fitore strategjike për to. Sirte është kontrolluar nga forcat aleate të Qeverisë në Tripoli, e cila mbështetet nga Kombet e Bashkuara, prejse militantët e grupit Shteti Islamik […]

Erdogan nis trupat ushtarake në Libi: Ofrojmë siguri e stabilitetit për Qeverinë në Tripoli

\ \

Erdogan nis trupat ushtarake në Libi: Ofrojmë siguri e stabilitetit për Qeverinë në Tripoli

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se trupat turke kanë nisur të vendosen në Libi, pasi Parlamenti turk e miratoi një veprim të tillë javën e kaluar. Erdogan tha se mision i tyre do të jetë sigurimi i stabilitetit për Qeverinë në Tripoli, të mbështetur nga Kombet e Bashkuara, raporton Rel. Kjo qeveri po […]

Sulm me bomba ndaj autobusit me nxënës, vriten 14 persona në Burkina Faso

\ \

Sulm me bomba ndaj autobusit me nxënës, vriten 14 persona në Burkina Faso

Të shtunën, katërmbëdhjetë njerëz u vranë dhe nëntë u plagosën nga një sulm me bomba që goditi një autobus fëmijësh, pasi ata po ktheheshin nga një pushim shkollor në Burkina Faso, thonë dy burime të sigurisë dhe një burim nga policia. Nuk ishte e qartë menjëherë se kush ishte përgjegjës për shpërthimin, që ndodhi në […]

Parlamenti i Libisë bllokon bashkëpunimin ushtarak me Turqinë

\ \ \

Parlamenti i Libisë bllokon bashkëpunimin ushtarak me Turqinë

Parlamenti i Libisë në mënyrë unanime ka votuar kundër marrëveshjeve për bashkëpunim në fushën e sigurisë dhe atij detar me Turqinë, vetëm pak ditë pasi ligjvënësit turq miratuan dërgimin e trupave në Libi. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan dhe Fayez Serraj, kryetari i Qeverisë libiane në Tripoli, që mbështetet nga Kombet e Bashkuara, nënshkruan marrëveshjet […]

Trupat turke në Libi/ Greqia, Izraeli dhe Qipro kundër: Kërcënon stabilitetin në rajon

\ \ \ \ \

Trupat turke në Libi/ Greqia, Izraeli dhe Qipro kundër: Kërcënon stabilitetin në rajon

Ligji i Turqisë që lejon vendosjen e trupave në Libi shënon një përshkallëzim të rrezikshëm në luftën civile të vendit të Afrikës së Veriut dhe kërcënon rëndë stabilitetin në rajon, thanë në një deklaratë të përbashkët Greqia, Izraeli dhe Qipro. “Ky vendim minon seriozisht përpjekjet e bashkësisë ndërkombëtare për të gjetur një zgjidhje paqësore dhe […]

Rrëzohet avioni ushtarak/ Vdesin 18 personat në bord, mes tyre edhe 4 fëmijë

\ \ \

Rrëzohet avioni ushtarak/ Vdesin 18 personat në bord, mes tyre edhe 4 fëmijë

Katër fëmijë ishin në mesin e atyre që u vranë pasi një aeroplan ushtarak u rrëzua disa minuta pas ngritjes në qytetin sudanez të El Geneina, tha një zëdhënës ushtarak sipas mediave shtetërore. Avioni që transportonte 18 vetë, përfshirë shtatë anëtarë të ekuipazhit, u rrëzua pesë minuta pasi u largua nga aeroporti të enjten duke […]

Page 1 of 41234