Home » Archives by category » Slideshow ne mes

Sulmi i qeverisë, aleati i Ramës, Bamir Topi ktheu në detyrë gjyqtarin Aliaj

Sulmi i qeverisë, aleati i Ramës, Bamir Topi ktheu në detyrë gjyqtarin Aliaj

8 Qershor 2016 Gazetari Flamur Vezaj ka publikuar një dokument ku tregohet ecuria e përballjes me ligjin të gjyqtarit Arjan Aliaj, i akuzuar nga qeveria për lidhje me Partinë Demokratike. Gazetari i televizionit “ABC News”, Vezaj,në profilin e tij në Facebook ka publikuar një vendim të Gjykatës Kushtetuese të vitit 2003. “Sa i shkon shprehja, “këta [...]

Gjeneral AHMETAJ:   “Samiti i NATO-s në Varshavë dhe Shqipëria”

Gjeneral AHMETAJ: “Samiti i NATO-s në Varshavë dhe Shqipëria”

26 Maj 2016 26 Në datat, 8-9 Korrik 2016 do të mbahet në Varshavë, Poloni, Samiti i 27 i NATO-s. Me këtë artikull synoj të informoj publikun e gjerë, por edhe aktorë të tjerë të interesuar, mbi disa çështje themelore të samiteve në përgjithësi, si dhe pritjeve të këtij samiti në veçanti.  For English version [...]

Kush është Petrit Dushi, i shumë kërkuari që u ekzekutua sot nga RENEA

Kush është Petrit Dushi, i shumë kërkuari që u ekzekutua sot nga RENEA

22 Prill 2016 Petrit Dushi, i ekzekutuar sot bga forcat e RENEA-s në Gziq të Lezhës, konsiderohej si një ndër 50 personat më të kërkuar të Interpolit ndërsa kishte kryer një prej krimeve më të rënda që mbante dhe mban mend zona e lindjes së tij. Ai akuzohet se ka vrarë me thikë një bashkëfshatarin [...]

Atifetja, presidentja që nuk erdhi me zarf

Atifetja, presidentja që nuk erdhi me zarf

12 Prill 2016 Ajo erdhi si femër. Erdhi si police. Erdhi e padëshiruar, e fyer, e përçmuar nga te gjitha anët. Dhe, shkoi nga posti i Presidentes së Kosovës si biografia më e pastër qe ka njohur historia politike në Ballkan. Por, jo vetëm e Ballkanit. Historia e saj si Presidente ka një moment tjetër, [...]

Kinezët marrin naftën në Shqipëri

Kinezët marrin naftën në Shqipëri

21 Mars 2016 Bankers Petroleum, kompania kanadeze që shfrytëzonte vendburimet kryesore të naftës në Shqipëri i është shitur një kompanie tjetër kineze. Lajmi njoftohet nga vetë Bankers përmes një komunikatë të publikuar në faqen e saj në internet. Blerësi është kompania kineze Geo-Gade Petroleum Corporation, një nga kompanitë më të madh të naftës dhe gazit [...]

Kurti: Zgjedhja e Thaçit jo sipas Kushtetutes

Kurti: Zgjedhja e Thaçit jo sipas Kushtetutes

2 Mars 2016 Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe nënkryetari i kësaj lëvizje, Driton Çaushi, kërkuan lirimin e aktivistëve të VV-së dhe deputetëve të arrestuar muajve të fundit. Sipas tyre, në gjashtë muajt e fundit janë arrestuar qindra aktivistë dhe dhjetëra deputetë dhe sot kryetari i Lëvizjes Visar Ymeri nga siç e kanë quajtur [...]

Visar Ymeri, kryetar i lëvizjes Vetëvendosje, shoqërohet për në gjykatë

Visar Ymeri, kryetar i lëvizjes Vetëvendosje, shoqërohet për në gjykatë

2 Mars 2016 Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka shoqëruar për në gjykatë kryetarin e lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, infomon Zeri i Amerikes. Në njoftimin e policicsë thuhet se “ka realizuar një urdhëresë të Gjykatës Themelore të Prishtinës për sigurimin e prezencës në seancë gjyqësore”. Shoqërimi i Visar Ymerit në gjykatë, [...]

BE: Liderët politikë të Kosovës t’i ulin tensionet

BE: Liderët politikë të Kosovës t’i ulin tensionet

27 Shkurt 2016 Bashkimi Evropian, nëpërmjet një kumtese të sotme, ka theksuar se Kuvendi i Kosovës e ka zgjedhur Hashim Thaçin si president të Kosovës, në një atmosferë të tenisonuar dhe përçarëse dhe se skenat që i kemi parë dje në kuvend me këtë rast janë ekstremisht shqetësuese. Mëtutje, theksohet se “aktet e dhunës në [...]

John Kerry mban premtimin per “Kampin Liria” ne Irak. Kete radhe nuk i beson Ambasades as Rames

John Kerry mban premtimin per “Kampin Liria” ne Irak. Kete radhe nuk i beson Ambasades as Rames

10 Shkurt 2016 Duke patur parasyshe qe ne negociaten e pare me kryeministrin Rama, mbi mundesine e shkaterrimit te armeve kimike Siriane ne Tirane, zoti Kerry nuk pati sukses, atehere kete radhe ai eshte detyruar qe te vije vet ne Tirane dhe ta dergoje deri ne fund premtimin qe ai u kishte bere disidenteve Iraniane [...]

Si mbërrijnë tek terroristët francezë kallashnikovët shqiptarë

Si mbërrijnë tek terroristët francezë kallashnikovët shqiptarë

5 Janar 2015 Pas atentateve vrastare të fillim dhe fundvitit në Francë, ku disa nga krimet u kryen me armën e njohur Kallashnikov, emisioni prestigjoz i Canal Plus, “Special Investigation” i ka kushtuar një hetim të gjatë rrugës nëpër të cilën kalon Kallashnikovi për të mbërritur deri në Francë. Lapsi.al e ka regjistruar atë për [...]

Page 1 of 10123Next ›Last »