Home » Archives by category » Slideshow

Antimafia sekuestron 3 milionë euro pasuri

Antimafia sekuestron 3 milionë euro pasuri

4 Dhjetor 2016   Disa pasuri të paluajtshme në Tiranë e Durrës, në vlerë mbi 3 milion euro, u konfiskuan dhe kalojnë në favor të shtetit, pasi Prokuroria për Krime të Rënda provoi para gjykatës se shtetasi Fatmir Muçaj i kishte siguruar këto prona nga të ardhurat e aktivitetit të tij kriminal në Zvicër. 34 [...]

Ministrja Kodheli prezanton buxhetin e Mbrojtjes në Kuvend

Ministrja Kodheli prezanton buxhetin e Mbrojtjes në Kuvend

4 Dhjetor 2016 Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli prezantoi para deputetëve projekt – buxhetin e Mbrojtjes për vitin 2017, për të cilin u shpreh se përmbush të gjitha nevojat dhe detyrimet për Forcat e Armatosura të Shqipërisë, që nga pjesëmarrja në misionet jashtë vendit, te stërvitjet brenda dhe jashtë vendit, te angazhimi në emergjencat [...]

Regjimi sirian kontrollon 60 për qind të lagjeve rebele të Alepos

Regjimi sirian kontrollon 60 për qind të lagjeve rebele të Alepos

4 Dhjetor 2016 Luftimet e dhunshme kanë vazhduar edhe sot në Alepo ku forcat e regjimit sirian dhe aleatët kanë marrë më shumë se 60 për qind të lagjeve të mbajtura nga rebelët, që tentojnë të rezistojnë pavarësisht mjeteve të limituara. Në ditën e 20-të të ofensivës me përmasa të mëdha, regjimi po i afrohet [...]

Hoxhaj: Daçiqit ia tregova ku e ka vendin, ai më pas e lëshoi sallën

Hoxhaj: Daçiqit ia tregova ku e ka vendin, ai më pas e lëshoi sallën

30 Nentor 2016 Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, i ka sqaruar fërkimet që kishte me ministrin e Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, i cili iu referua Kosovës si pjesë e Serbisë. “Unë fola për rikthimin e historisë. Por nuk e imagjinova ta shoh Daçiqin e rikthyer”. “E mbaj mend atë në vitet 90-ta [...]

Gruevski kundër propozimit të Zaev për njohjen e shpipes si gjuhë zyrtare

Gruevski kundër propozimit të Zaev për njohjen e shpipes si gjuhë zyrtare

30 Nentor 2016 Ish-Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, ka hedhur poshtë propozimin e liderit të opozitës, Zoran Zaev, për njohjen e shqipes si gjuhë zyrtare në të gjithë territorin maqedonas. Nëpërmjet një deklarate, Gruevski u shpreh se ideja e rivalit të tij rrezikon që të krijojë një përçarje më të thellë etnike në Maqedoni. Ish-kreu [...]

Rama: Paga minimale do jetë 375 mijë Lekë

Rama: Paga minimale do jetë 375 mijë Lekë

30 Nentor 2016 Duke folur në aktivitetin për modernizmin e administratës publike, kryeministri Rama ka njoftuar edhe vendimin e qeverisë për rritje të pagave të punonjësve të sektorit shtetëtor. Sipas tij paga minimale nga 220 mijë lekë shkon në 375 mijë lekë, ndërsa s’do të ketë rritje për ministrat dhe as për atë vetë. “Është [...]

Gjykata Kushtetuese ridërgon Vetingun në Venecia, kishte gabime në përkthim

Gjykata Kushtetuese ridërgon Vetingun në Venecia, kishte gabime në përkthim

30 Nentor 2016 Gjykata Kushtetuese i ka nisur pasditen e kësaj të mërkure Komisionit të Venecias një tjetër version të ligjit të Vetting-ut në gjuhën angleze. Shkak për këtë janë bërë vërejtjet që Partia Demokratike kishte rreth draftit të dërguar më parë në këtë komision. Sipas përfaqësuesve të PD-së, “Venecias” i është dërguar një variant [...]

Berisha: Sovraniteti i Kosovës, po “kërcënohet” nga Serbia!

Berisha: Sovraniteti i Kosovës, po “kërcënohet” nga Serbia!

30 Nentor 2016 Te dashur miq, ketu me poshte keni Intervisten e dhene gazetares Mimoza Lakna dhe te botuar ne gazeten “Bota Sot” me rastin e 28 nentorit, shkruan ish kryeministri Berisha ne fb. Ne kete interviste Berisha i eshte pergjigjur pyetjeve mbi: – Situaten aktuale ne Shqiperi dhe Kosove – Bashkepunimin midis dy vendeve [...]

Italia drejt mbylljes se call center-ave jashte vendeve te BE

Italia drejt mbylljes se call center-ave jashte vendeve te BE

26 Nentor 2016 Në 6 dhjetor pritet që Senati Italian të miratojë një ligj, që shtrëngon kushtet për zhvendosjen e kompanive call center në një territor jo të Bashkimit Europian, i cili rrezikon të mbyllë të gjithë kompanitë Call Center në Shqipëri.  Këto amendime u miratuan në 24 nëntor në mbrëmje në Dhomën e Deputetëve [...]

Serbia shkel marrëveshjet në raport me Kosovën

Serbia shkel marrëveshjet në raport me Kosovën

26 Nentor 2016 Takimeve të zhvilluara në Bruksel, mes Kosovës e Serbisë, hajrin duket t’ua ketë parë vetëm Serbia. Të dhënat që janë publikuar në faqen zyrtare të Qeverisë, tregojnë se nuk janë përmbushur të gjitha kushtet nga shteti serb, shkruan Indeksonline. Duke filluar me simbole shtetërore, vula e më pas edhe me çështje doganore. [...]

Page 1 of 180123Next ›Last »