Home » Archives by category » Politikë

‘Kina është një’/ Pekini kundërshton deklarata e presidentes Ing-wen se ‘Tajvanin është i pavarur’

\ \ \

‘Kina është një’/ Pekini kundërshton deklarata e presidentes Ing-wen se ‘Tajvanin është i pavarur’

Udhëheqësit në Kinë përsëritën parimin “një Kinë”, pasi votuesit në Tajvan rizgjodhën presidenten Tsai Ing-wen, e cila thotë se Tajvani është i pavarur. Tsai, 63 vjeçe, shënoi fitore bindëse në zgjedhjet e fundjavës. Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, tha se parimi “një Kinë” është de facto “konsensus” midis komunitetit ndërkombëtar, raporton Rel. “Ky […]

Iraniano-amerikanët në protestë kundër regjimit në Teheran

\ \

Iraniano-amerikanët në protestë kundër regjimit në Teheran

Iraniano-amerikanët u mblodhën në Uashington dhe Los Anxheles të dielën për të kujtuar viktimat e avionit ukrainas të rrëzuar nga Irani dhe për të mbështetur protestuesit paqësorë që u vranë nga forcat iraniane të sigurisë. Një grup iraniano-amerikanësh u mblodhën në sheshin Freedom Plaza të Uashingtonit të dielën mbrëma për të kujtuar njerëzit e pafajshëm […]

Arrestohet Ambasadori i Britanis në Iran/ Ishte prezent gjatë protestave anti regjim në Teheran

\

Arrestohet Ambasadori i Britanis në Iran/ Ishte prezent gjatë protestave anti regjim në Teheran

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Iran është arrestuar gjatë protestave në Teheran gjatë natës së sotme, njoftoi agjensia gjysmë zyrtare e Iranit Tasnim. Rob Macaire ishte i pranishëm gjatë protestave të së shtunës përpara Universitetit Amir Kabir të Teheranit dhe aty u arrestua, thuhet në raportin e Tasnim Ai u emërua në rolin e […]

Gjykata rrëzon FBI/ S’ka lidhje mes Trump dhe Rusisë! Presidenti ironizon drejtorin e agjencisë sekrete

\ \ \ \

Gjykata rrëzon FBI/ S’ka lidhje mes Trump dhe Rusisë! Presidenti ironizon drejtorin e agjencisë sekrete

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray tha se ai ndjen ” keqardhje të thellë” për sjelljen e gabuar të zyrës së tij gjatë mbikëqyrjes, në hetimin ndaj ndërhyrjes ruse, duke vijuar me një plan prej 12-hapash, për të parandaluar abuzimet në të ardhmen. Por të shtunën presidenti Trump sugjeroi që Wray nuk shkoi aq larg sa […]

‘Vdekje gënjeshtarëve!’/ Protesta masive kundër regjimit iranian, pasi pranuan sulmin me raketa

\ \

‘Vdekje gënjeshtarëve!’/ Protesta masive kundër regjimit iranian, pasi pranuan sulmin me raketa

Iranianët janë mbledhur në rrugët e Teheranit për të kërkuar dorëheqjen e Ayatollah Seyed Ali Khamenei, pasi regjimi pranoi se kishte qëlluar gabimisht një avion pasagjerësh. Turmat e zemëruara u mblodhën të shtunën natën duke brohoritur ‘vdekje gënjeshtarëve’ dhe duke bërë thirrje që udhëheqësi suprem i vendit, të hiqte dorë nga gabimi ushtarak tragjik, Dailymail. […]

Zgjedhjet në Tajvan/ Kritikoi ndikimin Kinez, Tsai Ing-wen fiton mandatin e dytë presidencial

\ \

Zgjedhjet në Tajvan/ Kritikoi ndikimin Kinez, Tsai Ing-wen fiton mandatin e dytë presidencial

Presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen, ka siguruar një mandat të dytë në zgjedhjet në presidenciale, pas debatit të mbizotëruar nga marrëdhëniet e ishullit me Kinën. Zonja Tsai siguroi pak më shumë se 57% të votave, duke vendosur një rekord me 8.2 milion vota më shumë, para rivalit të saj Han Kuo-yu, raporton BBC. Zonja Tsai […]

Betohet Yuri Kim si ambasadore e SHBA në Shqipëri/ Zotohet për zgjidhjen e ngërçit politik

\ \

Betohet Yuri Kim si ambasadore e SHBA në Shqipëri/ Zotohet për zgjidhjen e ngërçit politik

Yuri Kim bëri të enjten betimin si ambasadore e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri. Zonja Kim, u emërua nga Presidenti Donald Trump në qershor të këtij viti. Ajo ka thënë se do të nxisë udhëheqësit e Shqipërisë për të zgjidhur ngërçin aktual politik, në mënyrë që të forcohet perspektiva e hapjes së negociatave të anëtarësimit […]

Von der Leyen sqaron Londrën: Kujdes! Negocimi i një marrëveshje të re tregtare mes tyre, i vështirë

\

Von der Leyen sqaron Londrën: Kujdes! Negocimi i një marrëveshje të re tregtare mes tyre, i vështirë

Presidentja e Komisionit Evropian paralajmëroi të mërkurën Britaninë se nuk do të ketë “qasje të cilësisë më të lartë” në tregun e Bashkimit Evropian pas shkëputjes, nëse nuk bën disa lëshime të mëdha. Në një mesazh miqësor, por të sinqertë drejtuar Londrës, Ursula von der Leyen tha që negocimi i një marrëveshje të re tregtare […]

Britania vulos daljen nga BE/ Me shumicë dërrmuese votash, parlamenti voton Brexit

\ \ \

Britania vulos daljen nga BE/ Me shumicë dërrmuese votash, parlamenti voton Brexit

Parlamenti britanik ka votuar me shumicë dërrmuese në favor të marrëveshjes së Brexit, të kryesuar nga kryeministrit Boris Johnson. Në këtë mënyrë, Mbretërisë së Madhe i hapet përfundimisht rruga të largohet nga Bashkimi Evropian këtë muaj, pas më shumë se katër dekadave anëtare. Me 330 votuan pro largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga BE dhe […]

NATO mbështet SHBA në Lindjen e Mesme: Irani të përmbahet nga dhuna dhe provokimet e mëtejshme

\ \

NATO mbështet SHBA në Lindjen e Mesme: Irani të përmbahet nga dhuna dhe provokimet e mëtejshme

Të gjitha vendet anëtare të NATO-s shprehën mbështetje ndaj SHBA në Lindjen e Mesme, tha Sekretari i saj i Përgjithshëm Jens Stoltenberg të hënën, pas informimit që iu bë atyre mbi sulmin me dron të së premtes, i cili çoi në vrasjen e komandatit të forcave elitë iraniane, Kasem Sulejmani. Duke folur pas një takimi […]

Page 1 of 115123Next ›Last »