Home » Archives by category » Mbrojtje

Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

\ \ \

Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet kryer një gjuajtje masive në një bazë ajrore muajin e kaluar. Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet ka kryer një gjuajtje masive në një bazë ajrore muajin e kaluar, raporton BBC. […]

Sulmi me raketa aksidental/ Kryeministri Trudeau dyshon mbi pretendimet e Iranit: Kemi ende shumë pyetje

\

Sulmi me raketa aksidental/ Kryeministri Trudeau dyshon mbi pretendimet e Iranit: Kemi ende shumë pyetje

Kryeministri kanadez Justin Trudeau, hedh dyshime mbi pretendimet e Iranit se aksidentalisht goditi avionin urkranias të mërkurën. “Unë jam, natyrisht, i indinjuar dhe i tërbuar”, tha Trudeau për rrëzimin, i cili vrau 57 kanadezë, raporton Dailymail. Irani pretendoi se një operator raketash hapi zjarr ndaj Boeing 737 sepse komunikimet e tij u bllokuan dhe ai […]

Izrael – Iran: Ç’tensionim apo qetësi para stuhisë?

\

Izrael – Iran: Ç’tensionim apo qetësi para stuhisë?

Pas vrasjes së Soleimanit, Irani e ka kërcënuar hapur me sulme Izraelin. Regjimi në Teheran mund të përdorë disa opsione, thuhet në një studim. Izraeli është nën presion, por tregohet i vendosur, sipas DW. Fjalët e kryeministrit të Izraelit ishin të qarta. Vendi i tij do të kundërgodasë fort, në rast se sulmohet nga Irani. […]

Sulmi amerikan me dron/ Trump zbulon faktet: Irani kishte në shënjestër 4 ambasada

\ \

Sulmi amerikan me dron/ Trump zbulon faktet: Irani kishte në shënjestër 4 ambasada

Irani po planifikonte sulme ndaj katër ambasadave amerikane, në kohën kur u vra gjenerali i tyre i lartë, thotë Presidenti Donald Trump. Kur u pyet se çfarë kërcënimi çoi në sulmin me dron nga SHBA, ai tha për Fox News: “Unë mund të zbuloj, se besoj se me siguri, do të kishin qenë katër ambasada”, […]

Luftanija ruse provokon ‘destrojerit’ amerikan, i afrohet agresivisht në Detin Arabik

\

Luftanija ruse provokon ‘destrojerit’ amerikan, i afrohet agresivisht në Detin Arabik

Të enjten, një anije luftarake ruse “iu afrua agresivisht” një ‘destrojeri’ të marinës amerikane, ndërsa ishte duke operuar në Detin Arabik të Veriut, duke injoruar paralajmërimet nga anija amerikane dhe duke rritur rrezikun e një përplasjeje, tha të mërkurën Marina. Video e incidentit, e cila u mor nga CNN, tregon se anija luftarake ruse afrohet […]

Tërheqja e trupave/ SHBA hedh poshtë kërkesën e Irakut: Do vazhdojmë luftën kundër IS

\ \

Tërheqja e trupave/ SHBA hedh poshtë kërkesën e Irakut: Do vazhdojmë luftën kundër IS

Uashingtoni kundërshtoi të premten një kërkesë irakiane për t’u përgatitur për të tërhequr trupat e saj, mes tensioneve të shtuara midis Uashingtonit dhe Teheranit, pas vrasjes në Bagdad të gjeneralit të lartë iranian. “Amerika është një forcë që i shërben të mirës në Lindjen e Mesme”, tha zëdhënësja e Departamentit të Shtetit. Ajo shoi se […]

Ministri gjerman Mass apel BE-së: Më shumë angazhim në Lindjen e Mesme

\ \

Ministri gjerman Mass apel BE-së: Më shumë angazhim në Lindjen e Mesme

Një ditë para takimit të Kancelares Angela Merkel me Presidentin Vladimir Putin, shefi i diplomacisë gjermane komentoi mbi Lindjen e Mesme. Ministri Heiko Maas tha se duhet një angazhim më i madh i Bashkimit Evropian, por jo i NATO-s, në mënyrë që të ulen tensionet në Lindjen e Mesme. Ministri i jashtëm gjerman, Heiko Mass […]

250 mijë euro për koalicionin kundër IS/ Ambasada amerikane jehonë vendimit të qeverisë së Kosovës

\ \

250 mijë euro për koalicionin kundër IS/ Ambasada amerikane jehonë vendimit të qeverisë së Kosovës

Qeveria në largim e Kosovës, vendosi të premten të ndajë 250 mijë euro, (afërsisht 277 mijë dollarë) për koalicionin ndërkombëtar kundër grupit militant, Shteti Islamik. Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj tha pas mbledhjes së qeverisë se “nga ky veprim jo vetëm që forcohen veprimet në parandalimin dhe luftimin e terrorizmit por edhe forcohet pozicioni i […]

Kryeministri Trudeau vendos gishtin: Provat tregojnë se raketa iraniane, goditën avionin civil ukrainas

\ \ \

Kryeministri Trudeau vendos gishtin: Provat tregojnë se raketa iraniane, goditën avionin civil ukrainas

Në një konferencë për shtyp, kryeministri kanadez Justin Trudeau, tha se provat e së enjtes tregojnë se një raketë iraniane rrëzoi një avion civil të Ukrainës të martën vonë dhe se sulmi “mund të ketë qenë i paqëllimshme”. Trudeau thotë se inteligjenca kanadeze dhe aleate e mbështesin si version. Ai nuk pranoi të futej në […]

Trump kërkesë Stoltenberg: NATO të zgjerohet dhe në Lindjen e Mesme

\ \ \

Trump kërkesë Stoltenberg: NATO të zgjerohet dhe në Lindjen e Mesme

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të enjten se ai mbështet zgjerimin e NATO-s, për të përfshirë aty vende të Lindjes së Mesme, ndërkohë që Shtetet e Bashkuara po përpiqen të kufizojnë praninë e trupave të tyre në botë. “Unë mendoj se NATO-ja duhet të zgjerohet dhe ne duhet të përfshijmë Lindjen e Mesme, absolutisht,” […]

Page 1 of 60123Next ›Last »