Home » Archives by category » Mbrojtje

Ditë e hapur me rastin e 104 – vjetorit të Forcave të Armatosura

Ditë e hapur me rastin e 104 – vjetorit të Forcave të Armatosura

4 Dhjetor 2016 Me rastin e 104 – vjetorit të krijimit të Forcave të Armatosura, Ministria e Mbrojtjes organizoi në Garnizonin “Skënderbej”, Ditën e Hapur në FA. Që në orët e para të mëngjesit, një numër i madh vizitorësh morën pjesë në këtë aktivitet, ku panë nga afër mjetet, pajisjet dhe armatimin që kanë në përdorim [...]

Ministrja Kodheli prezanton buxhetin e Mbrojtjes në Kuvend

Ministrja Kodheli prezanton buxhetin e Mbrojtjes në Kuvend

4 Dhjetor 2016 Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli prezantoi para deputetëve projekt – buxhetin e Mbrojtjes për vitin 2017, për të cilin u shpreh se përmbush të gjitha nevojat dhe detyrimet për Forcat e Armatosura të Shqipërisë, që nga pjesëmarrja në misionet jashtë vendit, te stërvitjet brenda dhe jashtë vendit, te angazhimi në emergjencat [...]

Buxheti i Mbrojtjes: Ministria e Mbrojtjes Reagon ndaj letres se Presidentit

Buxheti i Mbrojtjes: Ministria e Mbrojtjes Reagon ndaj letres se Presidentit

26 Nentor 2016 Falënderojmë Institucionin e Presidentit për vëmendjen që ka treguar përmes letrës së drejtuar deputetëve të Kuvendit lidhur me draft – buxhetin për vitin 2017. Ashtu siç kemi informuar Komisionin e Sigurisë Kombëtare gjatë prezantimit të buxhetit të alokuar të Ministrisë së Mbrojtjes, i ribëjmë me dije Institucionit të Presidentit si dhe deputetëve [...]

Buxheti i Mbrojtjes: Presidenti i dergon leter Parlamentit

Buxheti i Mbrojtjes: Presidenti i dergon leter Parlamentit

26 Nentor 2016 Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani u është drejtuar me një letër deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë: Drejtuar:        Z. Ilir META, Kryetar i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë Deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë   I nderuar Zoti Kryetar i Kuvendit, Të nderuar Deputetë, Kam ndjekur në vijimësi diskutimet rreth projekt-buxhetit të [...]

Anija “Oriku” eshte nisur për operacionin e NATO-s në detin Egje

Anija “Oriku” eshte nisur për operacionin e NATO-s në detin Egje

24 Nentor 2016 Eshte nisur në nga Porti i Durrësit anija “Oriku” në operacionin e NATO “Sea Guardian” në detin Egje. Të pranishëm për përcjelljen në mision të anijes ishin ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli, zëvendësshefi i Shtabit, gjeneral brigade Dedë Prenga, komandantët e forcave, ushtarakë dhe familjarë të efektivëve pjesëmarrës në mision. Ministrja [...]

Kodheli ne Komisionin e Sigurise “Modernizimi i FA-se nga ndihmat”

Kodheli ne Komisionin e Sigurise “Modernizimi i FA-se nga ndihmat”

24 Nentor 2016 Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli eshte paraqitur në mbledhjen e Komisionit Parlamentar të Sigurisë Kombëtare për të diskutuar buxhetin e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura për vitin 2017. Eshte vene re se znj Kodheli nuk ka paraqitur asnje projekt te buxhetuar nga MM-ja ne lidhje me modernizimin e FA-se, [...]

Forca Ajrore ndihmon nje familje në Burrel, FA vijon operacionin në të gjitha zonat e përmbytura

Forca Ajrore ndihmon nje familje në Burrel, FA vijon operacionin në të gjitha zonat e përmbytura

8 Nentor 2016 Forcat e Armatosura vijojnë me intensitet të lartë ndërhyrjen në të gjithë vendin, në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytja për evakuimin dhe shpëtimin e tyre. Në këto momente sapo përfundoi me sukses të plotë operacioni i kërkim – shpëtimit në Burrel me helikopterin “Cougar” me gjashtë persona në bord. Efektivët [...]

Ministrja Kodheli në Ministerialin e NATO në Bruksel: Bashke me Kanadane ne Letoni

Ministrja Kodheli në Ministerialin e NATO në Bruksel: Bashke me Kanadane ne Letoni

29 Tetor 2016 Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli mori pjesë në Takimin e ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO, që u zhvillua në Bruksel, në datat 26 – 27 tetor 2016. Në ditën e parë të takimit, ministrat e Mbrojtjes të NATO trajtuan dhe morën vendime mbi forcimin e mbrojtjes kolektive të NATO. [...]

Kodheli në Ministerialin e NATO: Shqipëria e vendosur për të kontribuar në Egje dhe Irak

Kodheli në Ministerialin e NATO: Shqipëria e vendosur për të kontribuar në Egje dhe Irak

29 Tetor 2016 Projektimi i stabilitetit është një nga temat kryesore të Takimit të ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO që po zhvillohet në Bruksel. Në këtë prizëm, ministrat e Mbrojtjes u ndalën në aktivitetet detare në detin Mesdhe, iniciativa e NATO për krijimin e kapaciteteve të mbrojtjes dhe trajnimit në Irak, etj. Ministrja [...]

Forcat Speciale të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, në stërvitjen Joint Combined Exchange Training, JCET

Forcat Speciale të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, në stërvitjen Joint Combined Exchange Training, JCET

29 Tetor 2016 Forcat Speciale të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, bashkë me forcat speciale të komisariatit special “RENEA” dhe efektivë nga Grupi i 19 i Forcave Speciale amerikane, po marrin pjesë në stërvitjen Joint Combined Exchange Training, JCET, e cila po zhvillohet në vendin tonë në periudhën 01 – 31 tetor 2016. Stërvitja JCET [...]

Page 1 of 51123Next ›Last »