Home » Archives by category » Lindja e Mesme

Aeroporti i Bagdadit goditet me 4 raketa, zyrtarë amerikanë fajësojnë Iranin

\ \ \ \

Aeroporti i Bagdadit goditet me 4 raketa, zyrtarë amerikanë fajësojnë Iranin

Të dielën në darkë, 4 raketa goditën aeroportit ndërkombëtar të Bagdadit, ku zyrtarët amerikanë fajësuan për sulmin Iranin dhe forcat e tij. Raketat goditën një ndërtesë të quajtur ‘Qendra e Ndihmës Diplomatike’, e vendosur në anën e kundërt të aeroportit nga pista civile dhe terminali i pasagjerëve, ku janë të pranishëm personeli ushtarak amerikan, raporton […]

Teherani dhe Uashingtoni shkëmbejnë të burgosurit, ndërmjetësoi qeveria zvicerane

\ \ \ \

Teherani dhe Uashingtoni shkëmbejnë të burgosurit, ndërmjetësoi qeveria zvicerane

Ministri i Jashtëm i Iranit, Javad Zarif, njoftoi sot se mes Teheranit dhe Uashingtonit është kryer një shkëmbim të të burgosurve. Në një postim në Twitter, Zarif bëri të ditur lirimin e shkencëtarit iranian Massoud Soleimani, i cili ishte i burgosur në SHBA prej më shumë se një viti me arsyetimin se kishte shkelur sanksionet. […]

Terrorizëm/ 3 të vdekur, student i aviacionit Saudit, sulmon me armë bazën ushtarake amerikane

\ \ \

Terrorizëm/ 3 të vdekur, student i aviacionit Saudit, sulmon me armë bazën ushtarake amerikane

Në bazën ushtarake amerikane, Naval Air Station në Pensacola në Florida, një burrë i armatosur ka hapur zjarr, duke vrarë 2 persona dhe plagosur 11 të tjerë, përpara se të vritej nga policia. Agresori ishte student i aviacionit Saudit, hetuesit shikojnë lidhje të mundshme terroriste. Lajmin e bën me dije zyra e policisë, e cila […]

Sulmohet me raketa ‘Katyusha’ baza ajrore në Irak, Departamenti Shtetit amerikan akuzon Iranin

\ \ \

Sulmohet me raketa ‘Katyusha’ baza ajrore në Irak, Departamenti Shtetit amerikan akuzon Iranin

Të premten, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit amerikan, tha se Irani mund të ketë qenë mbrapa sulmit të së enjtes në bazën ajrore Balad të Irakut, por shtoi se Uashingtoni ishte duke pritur prova të mëtejshme. Të enjten, ushtria irakene tha se dy raketa Katyusha, zbarkuan brenda bazës ajrore Balad, e cila […]

OPEC dhe aleatët bien dakord mbi kufizimin e prodhimit të naftës

\ \

OPEC dhe aleatët bien dakord mbi kufizimin e prodhimit të naftës

Ditën e sotme, anëtarët e OPEC dhe partnerët e tyre, njoftuan se kishin rënë dakord për të thelluar uljen e prodhimit të tyre të naftës, në të paktën 500 mijë fuçi naftë në ditë, për të mbështetur çmimet e naftës së papërpunuar. “Kjo ulje do të sjellë përpjekjen totale të kufizimit të prodhimit në 1,7 […]

Vjenë/ Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin, dështojnë në bisedimet për zgjidhje

\ \ \ \ \ \ \ \

Vjenë/ Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin, dështojnë në bisedimet për zgjidhje

Vjenë/ Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin, dështojnë në bisedimet për zgjidhje Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin, nisën të premten një takim me zyrtarë të Republikës Islamike, në përpjekje për të shpëtuar marrëveshjen e vitit 2015, me gjithë tërheqjen e Shteteve të Bashkuara. Bisedimet në Vjenë mblodhën bashkë zyrtarë nga […]

Vendet evropiane akuzojnë Iranin: Zhvillim i raketave balistike, me aftësi bërthamore, shkelje e rezolutës

\ \ \ \ \ \

Vendet evropiane akuzojnë Iranin: Zhvillim i raketave balistike, me aftësi bërthamore, shkelje e rezolutës

Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe kanë shprehur shqetësime se Irani ka zhvilluar një sistem raketash balistike, të afta për të bartur armë bërthamore, në kundërshtim me rezolutën e Këshillit të Sigurimit. Në letrën e përbashkët, të cilën të trija vendet i dërguan Sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, thuhet se “zhvillimi i raketave balistike me […]

Masakër/ Përfaqësuesi i SHBA-së, Hook: Mbi 1.000 protestues të vrarë në Iran

\ \ \

Masakër/ Përfaqësuesi i SHBA-së, Hook: Mbi 1.000 protestues të vrarë në Iran

Forcat iraniane të sigurisë mund të kenë vrarë më shumë se 1.000 njerëz, që prej protestave për ngritjen e çmimit të benzinës në mes të nëntorit, tha të enjten Përfaqësuesi Special i SHBA për Iranin Brian Hook. “Ndërsa e vërteta po del nga Irani, duket se regjimi mund të ketë vrarë mbi një mijë qytetarë […]

Bisedimet e paqes mes SHBA-së dhe talebanëve, pritet rifillimi i tyre

\

Bisedimet e paqes mes SHBA-së dhe talebanëve, pritet rifillimi i tyre

Shtetet e Bashkuara pritet të rifillojnë zyrtarisht bisedimet e paqes me kryengritjen talebane, gati tre muaj pasi Presidenti Donald Trump pezulloi papritmas procesin një vjeçar, që synon gjetjen e një zgjidhjeje politike për luftën në Afganistan. Shefi i negociatorëve amerikanë të paqes Zalmay Khalilzad mbërriti në Kabul të mërkurën për takime me përfaqësuesit e qeverisë […]

Sulm i terrorist ndaj makinës humanitare, vriten 5 afganë dhe 1 mjek japonez

\ \ \

Sulm i terrorist ndaj makinës humanitare, vriten 5 afganë dhe 1 mjek japonez

Persona të armatosur kanë hapur zjarr ndaj një makine që transportonte një punonjës humanitar japonez në lindje të Afganistanit, duke e lënë të vrarë atë dhe pesë persona me shtetësi afgane. Attaullah Khogyani, zëdhënësi i provincës Nangarhar, i tha Radios Evropa e Lirë se sulmi u bë në mëngjesin e 4 dhjetorit në kryeqytetin krahinor, […]

Page 1 of 6123Next ›Last »