Home » Archives by category » Lindja e Mesme

Mbreti Abdullah: Erdogan beson se “islami radikal është zgjidhje për rajonin”

Mbreti Abdullah: Erdogan beson se “islami radikal është zgjidhje për rajonin”

25 Mars 2016 Mbreti i Jordanisë ka akuzuar Turqinë se, ka eksportuar terroristë në Evropë. Mbreti Abdullah ka deklaruar, kriza e madhe e refugjatëve nuk ishte një aksident ashtu si dhe prezenca e terroristëve mes tyre. “Është fakt që terroristët po shkojnë në Evropë si pjesë e politikave të Turqisë”, është shprehur ai. I pyetur [...]

Ministri i Mbrojtjes rus Sergej Shojgu raporton për rezultatet e fushtatës ajrore të Rusisë në Siri.

Ministri i Mbrojtjes rus Sergej Shojgu raporton për rezultatet e fushtatës ajrore të Rusisë në Siri.

17 Mars 2016 Gjatë një takimi pune më 14 mars të Presidentit Vladimir Putin me ministrat e punëve të jashtme dhe të mbrojtjes të Rusisë, në të cilin kreu i shtetit urdhëroi tërheqjen e pjesës më të madhe të kontingjentit ushtarak rus nga Siria, drejtuesi i dikasterit të mbrojtjes Sergej Shojgu paraqiti përfundimet kryesore të [...]

Grekët afrojnë refugjatët në kufi me Shqipërinë

Grekët afrojnë refugjatët në kufi me Shqipërinë

11 Mars 2016 Qendrat e strehimit të refugjatëve në Greqi janë ngritur fare pranë vijës kufitare me Shqipërinë. Në fshatin Konicë, kanë mbërritur 100 refugjatët e parë sirianë. Pak kohë më parë, policia greke i drejtonte refugjatët drejt kufirit me Maqedoninë, por pas mbylljes së kufijve duket se itinerari mund të ndryshohet. Shqipëria është përmendur [...]

Al Jazeera: Planifikoni apo jo, Sirianët do të vijnë në Shqipëri

Al Jazeera: Planifikoni apo jo, Sirianët do të vijnë në Shqipëri

11 Mars 2016 Përfaqësuesja e agjencisë së refugjatëve të kombeve të bashkuara në Tiranë, në një prononcim për televizionin ndërkombëtar Al Xhazira thotë se refugjatët do të kalojnë shumë shpejt në vendin tonë. Por sipas saj, Shqipëria nuk i ka kushtet e duhura për pritjen e tyre. Televizioni ndërkombëtar Al Xhazira i ka kushtuar një [...]

Rama në Izrael pritet nga Netanjahu

Rama në Izrael pritet nga Netanjahu

21 Dhjetor 2015 Deklarata e Benjamin Netanjahut i referohet faktit që Shqipëria ishte i vetmi vend, në të cilin, në mbarim të Luftës së Dytë Botërore kishte më shumë hebrenj sesa në fillim të saj. Gjatë Holokaustit, shqiptarët ishin në krah të hebrenjve, tha Netanjahu dhe nuk i dorëzuan ata tek nazistët. “Nuk i harrojmë [...]

Wesly Clark: ISIL nuk eshte vetem organizate terroriste, eshte organizate Sunite gjithashtu

Wesly Clark: ISIL nuk eshte vetem organizate terroriste, eshte organizate Sunite gjithashtu

25 Nentor 2015 Ne nje interviste per CNN general Wesley Clark ka qene shume specifik ne lidhje me situateten ne Lindjen e Mesme. Gjenerali Clark shpjegon se e gjithe kjo lufte po behet per me shume Fuqi, dhe kjo po behet duke perdorur taktika terroriste. Me poshte video e mare nga cnn https://youtu.be/DecIAlW9t9o www.aliiss.org

Presidentja Jahjaga priti sot në takim Mbretin e Mbretërisë Hashemite të Jordanisë, Abdullah II Ibn Al Hussein

Presidentja Jahjaga priti sot në takim Mbretin e Mbretërisë Hashemite të Jordanisë, Abdullah II Ibn Al Hussein

17 Nentor 2015 Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga priti sot në takim Mbretin e Mbretërisë Hashemite të Jordanisë, Abdullah II Ibn Al Hussein, i cili po qëndron për vizitë zyrtare shtetërore në vendin tonë, me ftesën e Presidentes Jahjaga informon presidenca. Ne kete konference per shtyp vlen te ceken dy fjali nga [...]

17 Pikat e Planit Operacional per Refugjatet ( Versioni Anglisht)

17 Pikat e Planit Operacional per Refugjatet ( Versioni Anglisht)

26 Tetor 2015 European Commission – Press release Meeting on the Western Balkans Migration Route: Leaders Agree on 17-point plan of action Brussels, 25 October 2015 Meeting on the Western Balkans Migration Route: Leaders Agree on 17-point plan of action The past weeks have shown that the challenges currently faced along the Western Balkans migration [...]

Refugjatët vazhdojne te vërshojnë ne Preshevë

Refugjatët vazhdojne te vërshojnë ne Preshevë

6 Shtator 2015 Në kampin e Miratovcit në Preshevë, që gjendet afër kufirit me Maqedoninë, kanë vazhduar të vijnë turma të mëdha refugjatësh nga Lindja e Mesme, raporton Tanjug. Siç bëhet e ditur, pas një pushimi refugjatët që arrijnë në këtë kamp zakonisht transportohen me autobusë nga UNHCR-ja drejt qendrës kolektive për pranimin e emigrantëve [...]

Pamje nga zona, në kufirin greko- maqedon

Pamje nga zona, në kufirin greko- maqedon

22 Gusht 2015   Kjo është vija kufitare ndermjet Grëqisë dhe Maqedonisë ku ka ende emigrantë sirianë dhe të tjerë që nuk po lejohen të hyjnë në territorin maqedon. Gjendja është alarmante edhe më tutje edhe pse një numër i madh ia kanë arritur ta shpërthejnë kordonin dhe të hyjnë në Maqedoni raportojnë të dërguarit [...]

Page 1 of 3123