Home » Archives by category » Lajme

Robotët e parë ‘humanoid’/ Forma krejtësisht jetësore, të krijuara nga qelizat e gjalla

\

Robotët e parë ‘humanoid’/ Forma krejtësisht jetësore, të krijuara nga qelizat e gjalla

Shkencëtarët kanë krijuar atë që ata pretendojnë se janë robotët e parë “humanoid” me forma krejtësisht të reja jetësore të krijuara nga qelizat e gjalla. Një ekip studiuesish kanë marrë qelizat nga embrionet e bretkosave dhe i kanë shndërruar ato në një makinë që mund të programohet për të punuar ashtu siç dëshirojnë. Është hera […]

Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

\ \ \

Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet kryer një gjuajtje masive në një bazë ajrore muajin e kaluar. Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet ka kryer një gjuajtje masive në një bazë ajrore muajin e kaluar, raporton BBC. […]

Iranianët dalën masivisht në ditën e tretë të protestave anti regjim në Teheran  

\ \ \

Iranianët dalën masivisht në ditën e tretë të protestave anti regjim në Teheran  

Protestuesit iranian dolën në rrugë në ditën e tretë të demonstratave kundër qeverisë pasi ajo pranoi se rrëzoi gabimisht një avion ukrainas pasagjerësh, duke vrarë të 176 personat në bord. Video të postuar në internet tregojnë studentët pranë universiteteve në Teheran dhe Isfahan të hënën duke brohoritur para pushtetarëve të vendit, “Klerikë shporruni!” Në videot […]

SHBA ‘vëzhgon’ regjimin e Iranit, pas vrasjeve së protestuesve në Teheran

\ \

SHBA ‘vëzhgon’ regjimin e Iranit, pas vrasjeve së protestuesve në Teheran

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Iranin se janë duke vëzhguar veprimet e tij, pasi autoritetet kanë mohuar përdorimin e municionit në protestat kundër qeverisë, në të cilat është shprehur zemërim për mënyrën se si zyrtarët kanë menaxhuar incidentin e rrëzimit të një aeroplani ukrainas javën e kaluar. Marshet janë duke u zhvilluar për të tretën […]

FOTO/ Pas sulmeve ajrore iraniane, zbulohen dëmet në bazën ushtarake të Irakut

\

FOTO/ Pas sulmeve ajrore iraniane, zbulohen dëmet në bazën ushtarake të Irakut

Trupat amerikane janë në proces të pastrimit të mbeturinave dhe rrënojave nga një zonë me madhësinë e një stadiumi futbolli, në një bazë ushtarake në Irakun perëndimor, që u godit nga sulmet ajrore iraniane. Sulmi në bazën Ain al-Asad të mërkurën e kaluar, ku janë vendosur rreth 1.500 forca amerikane dhe koalicioni, u krye në […]

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë

\ \ \ \

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë Bisedimet në Moskë në mes të liderëve rivalë të Libisë janë shtyrë për të nesërmen, ashtu që të dy zyrtarët të shqyrtojnë propozimet e Rusisë dhe Turqisë. Fayez al-Sarraj, udhëheqës i Qeverisë së njohur nga Kombet e Bashkuara në Tripoli dhe rivali i tij, Khalifa Haftar, […]

Sulm terrorist në Kenia/ Tre mësues të vrarë në një shkollë fillore

\ \

Sulm terrorist në Kenia/ Tre mësues të vrarë në një shkollë fillore

Të hënën, tre mësues u vranë në një sulm të dyshuar të Al Shabaab në një shkollë fillore në Kenian verilindore, sipas policisë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 2 të mëngjesit në orën lokale në Kamothe në Qarkun Garissa afër kufirit me Somalin, raporton CNN. Militantët sulmuan një post policie dhe dëmtuan pjesërisht një rrjet […]

Tre ditë zi kombëtare në Nigeri/ Pas sulmit mbi bazën ushtarake, ku mbetën 89 ushtarë të vrarë

\ \

Tre ditë zi kombëtare në Nigeri/ Pas sulmit mbi bazën ushtarake, ku mbetën 89 ushtarë të vrarë

Qeveria e Nigerisë ka deklaruar tre ditë zi kombëtare, pasi 89 ushtarë u vranë në një sulm ndaj një baze ushtarake, tha një zëdhënës i qeverisë. Sulmi ndodhi të enjten, kur militantë të armatosur rëndë sulmuan një post ushtarake në Chinagodrar në perëndimin e vendit, afër kufirit të Mali, tha zëdhënësi i qeverisë Abdourahame Zakari […]

‘Kina është një’/ Pekini kundërshton deklarata e presidentes Ing-wen se ‘Tajvanin është i pavarur’

\ \ \

‘Kina është një’/ Pekini kundërshton deklarata e presidentes Ing-wen se ‘Tajvanin është i pavarur’

Udhëheqësit në Kinë përsëritën parimin “një Kinë”, pasi votuesit në Tajvan rizgjodhën presidenten Tsai Ing-wen, e cila thotë se Tajvani është i pavarur. Tsai, 63 vjeçe, shënoi fitore bindëse në zgjedhjet e fundjavës. Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, tha se parimi “një Kinë” është de facto “konsensus” midis komunitetit ndërkombëtar, raporton Rel. “Ky […]

Iraniano-amerikanët në protestë kundër regjimit në Teheran

\ \

Iraniano-amerikanët në protestë kundër regjimit në Teheran

Iraniano-amerikanët u mblodhën në Uashington dhe Los Anxheles të dielën për të kujtuar viktimat e avionit ukrainas të rrëzuar nga Irani dhe për të mbështetur protestuesit paqësorë që u vranë nga forcat iraniane të sigurisë. Një grup iraniano-amerikanësh u mblodhën në sheshin Freedom Plaza të Uashingtonit të dielën mbrëma për të kujtuar njerëzit e pafajshëm […]

Page 1 of 102123Next ›Last »