Home » Archives by category » Ish Bashkimi Sovjetik

Samiti i paqes në Paris/ Putin takohet me Zelenskiy për herë të parë, por pa shtrëngim duarsh

\ \ \ \ \ \

Samiti i paqes në Paris/ Putin takohet me Zelenskiy për herë të parë, por pa shtrëngim duarsh

Presidenti rus Vladimir Putin, takoi për herë të parë homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskiy, në një samit në Paris, që synonte përparimin e përpjekjeve për të rivendosur paqen në Lindjen e Ukrainës. Zelenskiy dhe Putin po zhvillojnë bisedime së bashku me krerët e Francës dhe Gjermanisë, në një përpjekje për t’i dhënë fund një […]

OPEC dhe aleatët bien dakord mbi kufizimin e prodhimit të naftës

\ \

OPEC dhe aleatët bien dakord mbi kufizimin e prodhimit të naftës

Ditën e sotme, anëtarët e OPEC dhe partnerët e tyre, njoftuan se kishin rënë dakord për të thelluar uljen e prodhimit të tyre të naftës, në të paktën 500 mijë fuçi naftë në ditë, për të mbështetur çmimet e naftës së papërpunuar. “Kjo ulje do të sjellë përpjekjen totale të kufizimit të prodhimit në 1,7 […]

Vjenë/ Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin, dështojnë në bisedimet për zgjidhje

\ \ \ \ \ \ \ \

Vjenë/ Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin, dështojnë në bisedimet për zgjidhje

Vjenë/ Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin, dështojnë në bisedimet për zgjidhje Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin, nisën të premten një takim me zyrtarë të Republikës Islamike, në përpjekje për të shpëtuar marrëveshjen e vitit 2015, me gjithë tërheqjen e Shteteve të Bashkuara. Bisedimet në Vjenë mblodhën bashkë zyrtarë nga […]

SHBA vendos sanksione ndaj hakerëve rusë, të lidhur me shërbimet e inteligjencës

\ \ \ \ \ \

SHBA vendos sanksione ndaj hakerëve rusë, të lidhur me shërbimet e inteligjencës

Departamenti i Drejtësisë në SHBA shpalli akuzat për mashtrim kompjuterik dhe mashtrim bankar ndaj shtetasit rus, Maksim Yakubets, udhëheqës i dyshuar i një organizate kriminale kibernetike, që ka fituar në mënyrë të paligjshme, më shumë se 100 milionë dollarë që nga viti 2016. Njëkohësisht, Departamenti i Thesarit njoftoi sanksione kundër Yakubets dhe grupit Evil Corp, […]

Veprimet agresive të Rusisë dhe ndikimi në rritje i Kinës, paraqesin sfidë për NATO-n

\ \

Veprimet agresive të Rusisë dhe ndikimi në rritje i Kinës, paraqesin sfidë për NATO-n

Udhëheqësit e vendeve anëtare të NATO-s thanë të mërkurën se “veprimet agresive” të Rusisë ishin një kërcënim për sigurinë euro-atlantike dhe se ndikimi në rritje i Kinës ka paraqitur sfidë për aleancën. Në një deklaratë të lëshuar pas një samiti të mbajtur në periferi të Londrës, 29 udhëheqësit riafirmuan “lidhjet e qëndrueshme transatlantike” midis Evropës […]

Të përfshirë në vrasjen e gjeorgjianit në Berlin/ Dy diplomatë rusë dëbohen nga Gjermania

\ \ \

Të përfshirë në vrasjen e gjeorgjianit në Berlin/ Dy diplomatë rusë dëbohen nga Gjermania

Ministria e Jashtme e Gjermanisë tha se ka dëbuar dy diplomattë rusë, pasi prokurorët gjermanë thanë se dyshojnë për përfshirjen e Moskës në vrasjen e një shtetasi gjeorgjian në Berlin. Ministria tha se dëbimi vjen pasi autoritetet ruse nuk u janë përgjigjur kërkesave të vazhdueshme për të ndihmuar në ndriçimin e vrasjes së Zelimkhan Khangoshvilit, […]

Sulme të përgjakshme ndaj civilëve/ Avionët rusë dhe sirianë vrasin së paku 15 persona në provincën Idlib

\ \ \

Sulme të përgjakshme ndaj civilëve/ Avionët rusë dhe sirianë vrasin së paku 15 persona në provincën Idlib

Së paku 15 civilë u vranë të hënën, kur aeroplanët luftarakë rusë dhe sirianë goditën disa zona në provincën Idlib të Sirisë, bëri të ditur një grup monitorues. Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut, me seli në Londër, tha se 13 njerëz janë vrarë nga sulmet në një treg në qytezën Maret al-Nouman të […]

Ekonomia ruse dhe Vladimir Putini

Ekonomia ruse dhe Vladimir Putini

7 Janar 2016 Presidenti rus Vladimir Putin ka marrë notë të keqe, madje jo kaluese për mënyrën se si e ka trajtuar krizën ekonomike në vendin e tij, sipas 27 për qind të analistëve që u përfshinë në një anketë të firmës “Bloomberg Business.” Rusia po kalon kohë të vështira me rënien e çmimit të […]

CNN:  Rusia ishte partneri i tretë më i madh tregtar i Shqipërisë, per 2014

CNN: Rusia ishte partneri i tretë më i madh tregtar i Shqipërisë, per 2014

13 Gusht 2015 Rusia, e cila ka qenë duke shkatërruar ushqime të ndryshme të ndaluara perëndimore, mund të duhet të ndeze perseri buldozerët për të mbajtur ritmin, me një listë në rritje të importeve të ndaluara. Të enjten, Moska ka shtuar më shumë artikuj në listën e produkteve ushqimore dhe bujqësore të produkteve ndalua nga […]

The Historic Deal That Will Prevent Iran from Acquaring a Nucklear Weapon

The Historic Deal That Will Prevent Iran from Acquaring a Nucklear Weapon

July 14. 2015 After many months of principled diplomacy, the P5+1 — the United States, the United Kingdom, France, China, Russia and Germany — along with the European Union, have achieved a long-term comprehensive nuclear deal with Iran that will verifiably prevent Iran from acquiring a nuclear weapon and ensure that Iran’s nuclear program will […]

Page 1 of 212