Home » Archives by category » Ish Bashkimi Sovjetik

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë

\ \ \ \

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë Bisedimet në Moskë në mes të liderëve rivalë të Libisë janë shtyrë për të nesërmen, ashtu që të dy zyrtarët të shqyrtojnë propozimet e Rusisë dhe Turqisë. Fayez al-Sarraj, udhëheqës i Qeverisë së njohur nga Kombet e Bashkuara në Tripoli dhe rivali i tij, Khalifa Haftar, […]

Irani pranoi sulmin me raketa/ Presidenti ukrainas kërkon ndëshkim për fajtorët, dhe kompesim financiar

\ \ \

Irani pranoi sulmin me raketa/ Presidenti ukrainas kërkon ndëshkim për fajtorët, dhe kompesim financiar

Ukraina ka kërkuar që Irani të ndëshkojë fajtorët për rrëzimin e avionit ukrainas dhe të kompensojë viktimat, raporton Dailymail. “Ne presim që Irani të nxjerrë fajtorët para gjykatës”, shkruante udhëheqësi ukrainas në Facebook, duke bërë thirrje gjithashtu për ‘pagesën e kompensimit’ dhe kthimin e mbetjeve. Ajo gjithashtu vlerësoi Teheranin për bashkëpunimin me një hetim ‘objektiv’. […]

Luftanija ruse provokon ‘destrojerit’ amerikan, i afrohet agresivisht në Detin Arabik

\

Luftanija ruse provokon ‘destrojerit’ amerikan, i afrohet agresivisht në Detin Arabik

Të enjten, një anije luftarake ruse “iu afrua agresivisht” një ‘destrojeri’ të marinës amerikane, ndërsa ishte duke operuar në Detin Arabik të Veriut, duke injoruar paralajmërimet nga anija amerikane dhe duke rritur rrezikun e një përplasjeje, tha të mërkurën Marina. Video e incidentit, e cila u mor nga CNN, tregon se anija luftarake ruse afrohet […]

Putin vizitë të panjoftuar në Siri/ Takohet me homologun Asad, në selinë e forcave ushtarake ruse

\ \

Putin vizitë të panjoftuar në Siri/ Takohet me homologun Asad, në selinë e forcave ushtarake ruse

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, po qëndron për vizitë në Siri ku takoi presidentin, Bashar al-Asad dhe zhvilloi konsultime me zyrtarët ushtarakë rusë në Damask. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve në Moskë, se Putin udhëtoi me një automjet në rrugët e kryeqytetit sirian, nga Aeroporti Ndërkombëtar i Damaskut në selinë e grupit […]

Në 11 janar takohen në Moskë/ Merkel pranon ftesën e Putin

\ \ \

Në 11 janar takohen në Moskë/ Merkel pranon ftesën e Putin

Në 11 janar takohen në Moskë/ Merkel pranon ftesën e Putin Kremlini bëri të ditur se kacelarja gjermane, Angela Merkel, ka pranuar ftesën e presidentit rus, Vladimir Putin, për të vizituar Rusinë më 11 janar. Shërbimi për media i Putinit, tha se ky i fundit dhe Merkel do të diskutojnë për krizën në Lindjen e […]

Konflikti në Libi/ Turqia do dërgoi trupat ushtarake, në mbështetje të ‘Qeverisë së Sarrajt’

\ \ \

Konflikti në Libi/ Turqia do dërgoi trupat ushtarake, në mbështetje të ‘Qeverisë së Sarrajt’

Parlamenti i Turqisë ka miratuar dërgimin e trupave ushtarake në Libi për të mbështetur qeverinë e përkrahur nga Kombet e Bashkuara. Ligjvënësit turq kanë votuar me 325 vota për dhe 184 kundër dërgimit të trupave për një vit në Libi, raporton Rel. Aktualisht ekzistojnë shqetësime se forcat turke mund ta përkeqësojnë konfliktin në Libi. Qeveria […]

IS-i autor i sulmit në rajonin rus/ Dy të rinj shtypën një polic dhe sulmuan me thikë një tjetër

\ \ \ \ \

IS-i autor i sulmit në rajonin rus/ Dy të rinj shtypën një polic dhe sulmuan me thikë një tjetër

Grupi ekstremist i ashtuquajtur Shteti Islamik (IS), ka marrë përgjegjësinë për sulmin në rajonin rus të Ingushetisë në Kaukazin Verior. Gjatë sulmit ishte vrarë një officer i policisë, raporton Rel. Më 31 dhjetor, dy të rinjë e shkelën me veturë një polic dhe më pas sulmuan me thikë një polic tjetër. Autoritetet rajonale thanë se […]

Lufta kundër terrorizmit/ Putin telefonon Trump dhe e falenderon për ndihmën

Lufta kundër terrorizmit/ Putin telefonon Trump dhe e falenderon për ndihmën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin diskutuan për një bashkëpunim mes dy vendeve, në luftën kundër terrorizmit dhe për potencialin që ekziston, sa i përket kontrollit të armëve, njoftoi Shtëpia e Bardhë. “Presidenti rus i telefonoi homologut amerikan për ta falënderuar lidhur me ndihmën të cilën Shtetet e […]

Konflikti 5 vjeçar në Ukrainë/ Shkëmbehen 200 të burgosur mes qeverisë dhe separatistëve

\ \

Konflikti 5 vjeçar në Ukrainë/ Shkëmbehen 200 të burgosur mes qeverisë dhe separatistëve

Ukraina dhe separatistët pro-rusë në lindje të vendit, kanë përfunduar një shkëmbim të rreth 200 të burgosurve. Zyrtarët ukrainas thonë se Ukraina mori 76 të burgosur ndërsa separatistët thanë se morën 124, raporton VOA. Shkëmbimi i realizuar të dielën u ndërmjetësua në fillim të këtij muaji në një samit të udhëheqësve të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë […]

Akuzohet për spiunazh/ Gjykata ruse mbanë në burg ish-marinsin amerikan

\ \ \

Akuzohet për spiunazh/ Gjykata ruse mbanë në burg ish-marinsin amerikan

Një gjykatë ruse ka zgjatur mbajtjen në paraburgim të ish-marinsit amerikan Paul Whelan, deri më 29 mars, ndërsa ai do të vazhdojë të përballet me akuzat për spiunazh. Zoti Whelan u arrestua në dhjetor të 2018-tës, pasi pranoi të merrte nga një i njohur një usb, ku pati menduar se ndodheshin foto nga pushimet. Autoritetet […]

Page 1 of 512345