Politikë
‘Kina është një’/ Pekini kundërshton deklarata e presidentes Ing-wen se ‘Tajvanin është i pavarur’

‘Kina është një’/ Pekini kundërshton deklarata e presidentes Ing-wen se ‘Tajvanin është i pavarur’

Udhëheqësit në Kinë përsëritën parimin “një Kinë”, pasi votuesit në Tajvan rizgjodhën presidenten Tsai Ing-wen, e cila thotë se Tajvani është i…

Iraniano-amerikanët në protestë kundër regjimit në Teheran

Iraniano-amerikanët në protestë kundër regjimit në Teheran

Iraniano-amerikanët u mblodhën në Uashington dhe Los Anxheles të dielën për të kujtuar viktimat e avionit ukrainas të rrëzuar nga Irani dhe…

Mbrojtje
Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet kryer një gjuajtje masive në një bazë…

Sulmi me raketa aksidental/ Kryeministri Trudeau dyshon mbi pretendimet e Iranit: Kemi ende shumë pyetje

Sulmi me raketa aksidental/ Kryeministri Trudeau dyshon mbi pretendimet e Iranit: Kemi ende shumë pyetje

Kryeministri kanadez Justin Trudeau, hedh dyshime mbi pretendimet e Iranit se aksidentalisht goditi avionin urkranias të mërkurën. “Unë jam, natyrisht, i indinjuar…

Energji

Pasurimi me uranium/ BE apel Iranit: Respektimi i marrëveshjes bërthamore, e rëndësishme për sigurinë botërore

Pasurimi me uranium/ BE apel Iranit: Respektimi i marrëveshjes bërthamore, e rëndësishme për sigurinë botërore

Josep Borrell, kreu i diplomacisë evropiane, u shpreh i keqardhur për njoftimin e fundit nga Irani, mbi heqjen…

Ekonomi/Financë

Robotët e parë ‘humanoid’/ Forma krejtësisht jetësore, të krijuara nga qelizat e gjalla

Robotët e parë ‘humanoid’/ Forma krejtësisht jetësore, të krijuara nga qelizat e gjalla

Shkencëtarët kanë krijuar atë që ata pretendojnë se janë robotët e parë “humanoid” me forma krejtësisht të reja…

Afrikë

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë

Shtyhet armëpushimi në Libi, liderët rivalë bisedojnë në Moskë Bisedimet në Moskë në mes të liderëve…

Sulm terrorist në Kenia/ Tre mësues të vrarë në një shkollë fillore

Të hënën, tre mësues u vranë në një sulm të dyshuar të Al Shabaab në një…

Amerikë

Robotët e parë ‘humanoid’/ Forma krejtësisht jetësore, të krijuara nga qelizat e gjalla

Shkencëtarët kanë krijuar atë që ata pretendojnë se janë robotët e parë “humanoid” me forma krejtësisht…

Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet kryer…

Azia

‘Kina është një’/ Pekini kundërshton deklarata e presidentes Ing-wen se ‘Tajvanin është i pavarur’

Udhëheqësit në Kinë përsëritën parimin “një Kinë”, pasi votuesit në Tajvan rizgjodhën presidenten Tsai Ing-wen, e…

Zgjedhjet në Tajvan/ Kritikoi ndikimin Kinez, Tsai Ing-wen fiton mandatin e dytë presidencial

Presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen, ka siguruar një mandat të dytë në zgjedhjet në presidenciale, pas…